Zakładanie ogrodów na tarasach i balkonach jakie rośliny wybrać i jakie są wymagania?

Tarasy i balkony to doskonałe miejsce do sadzenia roślin. Oprócz tego, że są one ozdobą naszego domu, posiadanie na tarasie lub balkonie zielonego ogrodu jest bardzo korzystne – poprawia jakość powietrza, przyciąga owady i ptaki oraz dostarcza nam wielu innych korzyści. Planowanie domowego ogrodu może być jednak trudnym zadaniem, dlatego trzeba dobrze poznać warunki, jakie muszą spełnić rośliny, żeby zakładać ogród na tarasie lub balkonie.

Przed wyborem roślin trzeba przemyśleć, jaki rodzaj roślin chcesz posadzić w swoim ogrodzie. Chodzi tu głównie o to, czy będą to rośliny doniczkowe, zielone, kwitnące czy też rośliny ozdobne, które są odporne na warunki atmosferyczne i wiatry. Jeśli chodzi o donice, najważniejsze jest, aby były one odpowiednie, by rośliny mogły się w nich swobodnie wykształcać oraz żeby nadawały się do stałego umieszczenia. Najlepszym wyborem będą doniczki wykonane z metalu, tworzywa sztucznego lub betonu.

Kolejnym ważnym krokiem jest dobranie odpowiednich roślin do naszego ogrodu.

Jeżeli twoje miejsce jest słońcem zalane i ma średnie nasłonecznienie, wybierz rośliny, które nie boją się słońca. Możesz posadzić drzewka oliwne, yucca, yukę, aloes, szczęśliwe dziecko, krzewy kalifornijskie i iglaki. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kwiaty czy rośliny liściaste, ważne jest, aby wiedzieć, jakie wymagania mają wybrane rośliny – ich potrzeby wodne, żyzności ziemi i stanowiska słonecznego. Dzięki temu twoje rośliny będą zdrowe.

Aby zachować sezonowość, można skomponować swój mały ogród wokół roślin letnich, jesiennych, wiosennych i zimowych. Niewielki taras i balkon doskonale nadają się do uprawy sezonowych kwiatów, takich jak nasturcje, nagietki, cyklameny, jaskry, hortensje, narcyzy, tulipany, ostróżki i konwalie. Kwiaty te są dekoracyjne i pięknie dodają się do charakteru tarasu lub balkonu.

Kiedy już zdecydujesz się na usługi ogrodnicze warszawa  firma powie jakie typy rośliny, która najlepiej sprawdzi się w twoim małym ogrodzie, pamiętaj, że do jej sadzenia wymagają odpowiedniego przygotowania – odgrodzenia z ziemi, drenażu, odpowiednio dobranego podłoża, nawożenia i regulacji wilgoci.

Sadzenie roślin w domowych ogrodach na tarasach i balkonach to świetny sposób na tworzenie pięknych i zielonych przestrzeni wokół naszego domu. Posiadanie małego balkonowego lub tarasowego ogrodu pozwala cieszyć się pięknem roślin i świeżością natury, a także dostarcza wielu innych wspaniałych korzyści. Aby jednak cieszyć się pięknem swojego ogrodu, ważne jest, aby dobrać odpowiednie rośliny i dopilnować ich prawidłowego sadzenia i pielęgnacji. Dzięki temu możesz cieszyć się pięknem i zdrowiem twoich roślin przez lata.

Rekomendowane artykuły