Strzykawka z elastycznym tłokiem

Strzykawki laboratoryjne różnią się budową, właściwościami materiałowymi, a co za tym idzie również przeznaczeniem. Strzykawki z elastycznymi tłokami to specjalna forma strzykawek mikrolitrowych.

Strzykawki te charakteryzują się tym, że tłoczysko nie jest sztywne, ale elastyczne. Oznacza to, że wciąż wystający uchwyt można elastycznie przesuwać we wszystkich kierunkach, co jest zaletą, gdy przestrzeń jest ograniczona.

Poszczególne substancje są zatrzymywane w kolumnie separacyjnej – w zależności od ich składu chemicznego i/lub lotności – przez różne okresy czasu i w ten sposób docierają do końca kolumny separacyjnej w detektorze w różnym czasie.

Gdzie stosuje się strzykawki chromatograficzne?

Strzykawki chromatograficzne znajdują zastosowanie w dziedzinie chromatografii, a dokładniej GC (chromatografia gazowa) lub HPLC (chromatografia wysokosprawna). Ta ostatnia metoda jest formą chemii analitycznej i służy do oddzielania składników substancji nielotnych.

Jeżeli jedna substancja lub obie substancje są lotne, stosuje się chromatografię gazową. Separacja odbywa się w kolumnie separacyjnej, która w zależności od procesu wymaga dodania cieczy. Bardzo często stosuje się tu strzykawki z elastycznymi tłokami.

Strzykawki z elastycznymi tłokami są najczęściej używane w dziedzinie farmacji lub chromatografii. Objętość strzykawki jest niewielka i często wpływa na zakres mikrolitrów. Innym możliwym zastosowaniem strzykawek jest zastosowanie przemysłowe, np. do wprowadzania środków czyszczących lub uszczelniaczy do układów płynnych oraz maszyn i układów w celu naprawy lub konserwacji. Są więc strzykawki, które można sterować ręcznie dla laboratoriów i takie, które są również obsługiwane automatycznie dla przemysłu. Warto sprawdzić w tej kwestii sprzęt firmy Anchem Plus.

Jeśli strzykawki są używane bardzo często, na przykład w autosamplerach w laboratoriach lub obszarach przemysłowych, elastyczny tłok zapewnia dłuższą żywotność strzykawki, ponieważ złamane igły i cylindry z powodu przekrzywienia można wykluczyć w dłuższym okresie czasu, ponieważ w przeciwnym razie trzpień nadaje tłokowi kierunek z przodu, a najmniejsze odchylenia naciskają na szybę cylindra.

Z drugiej strony praca ręczna jest trudna: wszędzie tam, gdzie można ustalić kierunek, na przykład w ciasnych warunkach, elastyczność zwykle opłaca się nawet przy pracy ręcznej.

Rekomendowane artykuły